Rotopedy sú jedným z najpredávanejších cvičebných zariadení, ich popularita pramení z kombinácie jednoduchého tréningu, prijateľnej ceny, nízkych priestorových nárokov a jednoduchej údržby. Rotoped môže používať takmer každý, v závislosti od rozsahu záťaže si môžeme vybrať medzi základnými modelmi pre príležitostný alebo rehabilitačný tréning až po vyššie modely pre skutočne intenzívny tréning v domácom prostredí.
Rotopedy sa delia do niekoľkých kategórií podľa konštrukcie a systému generovania zaťaženia:
- Mechanické rotopedy patria medzi základné modely s veľmi zaujímavou cenou. Ich konštrukcia je veľmi jednoduchá a ich brzdový systém pozostáva z obvodového kolesa, zvyčajne pripevneného k osi pedálov, ktoré je brzdené remienkom priliehajúcim ku kolesu po celom jeho obvode. Remienok je na jednej strane pripevnený k rámu pomocou pružiny a na druhej strane pomocou oceľového lanka vedúceho z voliča zaťaženia, ktoré napína remienok. Tieto modely rotopedov zvyčajne nie sú vybavené záťažovým kolesom (zotrvačníkom), a preto môže byť pohyb pedálov nerovnomerný.
- Magnetické rotopedy sú najpredávanejšie modely. Ich systém závažia pozostáva zo strmeňa s permanentným magnetom, ktorý sa pri zmene zaťaženia približuje alebo vzďaľuje od závažia. Tento systém je bezproblémový, bezúdržbový a tichý. Ďalej sa rozlišuje, či je záťaž riadená mechanicky alebo elektronicky - tieto modely sa nazývajú ergometre a vďaka automatickej regulácii dokážu meniť záťaž počas bežeckého programu.
- Vzduchové rotopedy sú vybavené ventilátorovým kolesom, ktoré je síce hlučnejšie, ale prirodzene vytvára exponenciálnu záťaž (čím rýchlejší je pohyb, tým väčšia je záťaž). Vzduchové bežecké pásy sú často vybavené aj magnetickým brzdovým systémom, tieto modely majú veľký rozsah nastavenia záťaže.
- Elektromagnetické ergometre patria medzi najvyššie modely a ich brzdný systém je riešený záťažovým kolesom, ku ktorému je pripevnená indukčná cievka. V cievke sa pomocou prúdu vytvára magnetické pole, ktoré potom pôsobí na záťaž. Táto metóda umožňuje takmer okamžitú zmenu zaťaženia a má tiež najširší rozsah zaťaženia.
- Samostatnú kategóriu tvoria horizontálne rotopedy, tzv. recumbenty, ktoré sa používajú, ak vám nevyhovuje tréning bez opory chrbta alebo ak trpíte bolesťami chrbta.