Po - Pá 7:30 - 16:00
sk-SK
Slovak
cart
Košík
menu

Chcem freestyle kolobežku

9. marca

Zaobstarávaš si freestyle kolobežku, ale nevieš podľa čoho vyberať? Všetko záleží na štýle jazdy, ktorý preferuješ. V tomto článku si prejdeme niekoľko kritérií, ktoré ti pomôžu lepšie sa rozhodnúť.

 

Na čo využiješ freestyle kolobežku?

Hľadáš kolobežku na streetové použitie, u-rampu alebo nácvik trikov v skateparku? Potom je freestyle kolobežka presne to pravé čo hľadáš! Jedná sa o kolobežku s malými kolesami a odľahčeným hliníkovým rámom pre tie najlepšie triky. Pri drvivej väčšine modelov je možné tiež otáčať riadidlami o 360 ° pre maximálny štýl pri skokoch.

 

Na čo prihliadnuť pri výbere?

Jedným z hlavných kritérií pri výbere kolobežky je výška jazdca, respektíve výška riadidiel kolobežky, ktoré nemožno na rozdiel od skladacích modelov výškovo nastaviť. Freestyle kolobežky sú už od pohľadu relatívne nízke, napriek tomu by si sa pri jazde nemal hrbiť ani mať úplne napnuté ruky. Kolobežky pre začiatočníkov sú určené prevažne deťom s výškou do 170 cm, pokiaľ si vyšší začiatočník, mal by si vyberať z pokročilejších konštrukcií. Nikdy ale nevyberaj väčšiu kolobežku s myšlienkou, že „do toho dorastieš“. Kolobežka, ktorá je väčšia, je ťažko ovládateľná, čo sťažuje jazdu a môže viesť k nehodám. Ideálne je si kolobežku vyskúšať, ako sa na ňu cítiš, keď stojíš a prejsť sa pár metrov. Je pohodlná? Ľahko ovládateľná? Potom si pravdepodobne našiel tú správnu veľkosť. Pokiaľ však nemáš možnosť si kolobežku prejsť, môžeš sa riadiť orientačnou tabuľkou:

 

výška jazdca     výška riadidiel   orientačný vek

120-150 cm        40-50 cm             6-10 rokov

130-160 cm        45-55 cm             8-12 rokov

140-170 cm        50-60 cm             10-13 rokov

150-180 cm        55-65 cm             11-15 rokov

160-190 cm        60-70 cm             13-17 rokov

170-200 cm        65 a viac cm         15 a viac rokov

 

Ďalším aspektom, ku ktorému by si mal prihliadnuť je vek, ktorý úzko súvisí s technickou vyspelosťou jazdca. Zo začiatku sa teda pri výbere kolobežky môžeš riadiť aj podľa veku a ceny. Zatiaľ čo začiatočníkom vo veku okolo 8 rokov dostačujú kolobežky v hodnote od 60 EUR, začiatočník vo veku 11 a viac rokov by mal zvažovať kolobežky pevnejšie, v hodnote od 100 EUR vyššie. Jazdcom mladším ako 8 rokov sa freestyle kolobežky neodporúčajú vzhľadom na hmotnosť, ktorá sa pohybuje okolo 3,5 kg.

Ak si začiatočník a rozhoduješ sa, koľko do kolobežky investovať, zvoľ lacnejší variant, a keď ťa šport chytí, urob si potom radosť modelom vyššej triedy: kolobežky pre začiatočníkov v cenovej relácii do 90 EUR.

Novoročný výpredaj
-27%Zľava
Freestyle kolobežka NILS Extreme HS102, červená
NILS EXTREME
Freestyle kolobežka NILS Extreme HS102, červená
Kód: 16-50-204
Záruka 2 roky
34.45 EUR
47.03 EUR
Na dotaz
heartObľúbenýcomparePorovnať
Freestyle kolobežka NILS Extreme HS102 má robustnú, pevnú konštrukciu. 100 mm kolieska s ložiskami ABEC 7. Hmotnosť 3,25 kg, nosnosť 100 kg.
Tip
-25%Zľava
Freestyle kolobežka NILS Extreme HS104 čierno-zlatá
NILS EXTREME
Freestyle kolobežka NILS Extreme HS104 čierno-zlatá
Kód: 16-50-207
Záruka 2 roky
50.28 EUR
66.91 EUR
Na dotaz
heartObľúbenýcomparePorovnať
Freestyle kolobežka NILS Extreme HS104 má robustnú, pevnú konštrukciu, ktorá umožňuje vykonávať triky. Nosnosť je 100 kg.
Freestyle kolobežka NILS Extreme HS111
NILS EXTREME
Freestyle kolobežka NILS Extreme HS111
Kód: 16-50-233
Záruka 2 roky
64.07 EUR
Na dotaz
heartObľúbenýcomparePorovnať
NILS Extreme HS112 je freestylová kolobežka s nosnosťou 100 kg, ktorá je vhodná pre deti aj dospelých. Výška riadidiel: 84,5 cm, hmotnosť 3,55 kg, nosnosť 100 kg.

Samozrejme že aj začiatočník si môže rovno zaobstarať lepší model, ale musí počítať s 2x až 3x vyššou cenou. Na druhú stranu, niekedy sa táto investícia vyplatí, jazdec je potom spokojnejší a kolobežka mu dlhšie vydrží: kolobežky pre stredne pokročilých v cenovej relácii od 90 EUR.

-13%Zľava
Freestyle kolobežka NILS Extreme HS200 Pro
NILS EXTREME
Freestyle kolobežka NILS Extreme HS200 Pro
Kód: 16-50-220
Záruka 2 roky
82.51 EUR
95.32 EUR
Na dotaz
heartObľúbenýcomparePorovnať
Freestyle kolobežka NILS Extreme HS200 Pre patrí k vrcholovým modelom ponuky. Kolieska 110 x 24 mm sú osadené ložiskami ABEC 9. Konštrukcia spájaná plochými zvary, robustný deck a PEG na prednom kolese. Hmotnosť 3,55 kg, nosnosť 100 kg.
-16%Zľava
Freestyle koloběžka NILS Extreme HS109 neon
NILS EXTREME
Freestyle koloběžka NILS Extreme HS109 neon
Kód: 16-50-218
Záruka 2 roky
85.66 EUR
101.41 EUR
Na dotaz
heartObľúbenýcomparePorovnať
Freestylová kolobežka NILS Extreme HS109 má robustnú a pevnú konštrukciu, ktorá vám umožní vykonávať triky. Nosnosť je 100 kg.
Tip
-22%Zľava
HS115 ZELENÁ FREESTYLE KOLOBEŽKA NILS EXTREME
NILS EXTREME
HS115 ZELENÁ FREESTYLE KOLOBEŽKA NILS EXTREME
Kód: 16-50-209
Záruka 2 roky
78.58 EUR
100.19 EUR
Na dotaz
heartObľúbenýcomparePorovnať
Freestyle kolobežka NILS Extreme HS115 má robustnú, pevnú konštrukciu, ktorá umožňuje vykonávať triky. Nosnosť je 100 kg.

Doska je na kolobežke jedna z najzásadnejších komponentov, podľa ktorých by si mal vyberať. Vyrábajú sa z mnohých materiálov s rôznymi parametrami a určite je teda dôležité vybrať tú správnu. Dosky môžu byť rôznych šírok (10-13 cm) a dĺžok (45-58 cm). Všeobecne však platí, že dlhšie a širšie dosky sú pre jazdcov pohodlnejšie a sú vhodné na street použitie. Kratšie a užšie dosky sú zase vhodnejšie do skateparku, pretože sú zároveň ľahšie a lepšie ovládateľné. Kratšie dosky odporúčame aj pre začiatočníkov. Medzi najviac predávané kolobežky na trhu patria modely s viackomorovou platformou. Jedná sa o modely, kde je konštrukcia nášľapu vyrobená z dvoch vrstiev spojených prepážkami, ktoré tvoria jednotlivé komory. Vďaka tomu je kolobežka síce ťažšia, ale zároveň veľmi pevná, čo umožňuje vysoké zaťaženie ako statické (hmotnosť jazdca) tak dynamické (triky a skoky). Pri doskokoch z výšky je práve tuhosť platformy najdôležitejším parametrom pri výbere kolobežky. Pri dopade totiž pôsobia na platformu mnohonásobne vyššie sily, ktoré viackomorová konštrukcia dokáže rozložiť a tým predlžuje životnosť kolobežky. Viackomorová konštrukcia nájde uplatnenie aj pri sklzoch a „slajoch“, pri ktorých dochádza k obrusovaniu spodnej hrany nášľapu. Dôležité je spomenúť aj tvar dosky v priečnom reze, ktorý má vplyv na bezpečnosť a manévrovateľnosť pri vykonávaní trikov. Najideálnejší je krabicový tvar dosky bez ostrých hrán. Niektoré začiatočnícke alebo najlacnejšie modely mávajú ostré hrany na bokoch a nie sú tak vhodné pre triky, pri ktorých sa točia s doskou.

Riadidlá určujú, aký budeš mať z jazdy pocit. Dôležitá je predovšetkým ich výška a šírka. Výška riadidiel súvisí s výškou jazdca a rozoberali sme ju už vyššie. Čo sa týka šírky, súčasným trendom sú čo najširšie riadidlá, pretože sa tak kolobežka ľahšie ovláda. Tvar riadidiel sa rozdeľuje na „T-bar“ (bodková) a „Y-bar“ (BMX štýl). Veľkú rolu hrá aj materiál riadite, kedy oceľové riadidlá sú pevnejšie, ale zase ťažšie a lacnejšie. Hliníkové riadidlá sú síce ľahučké, ale zase menej odolné a drahšie. Tieto riadidlá sú vhodné pre začiatočníka a stredne pokročilého jazdca. Pokročilý jazdec naopak potrebuje pevnejšie riadidlá oceľové. Štandardný priemer oceľových riadidiel, ktoré ponúkajú kolobežky NILS Extreme je 31,8 mm. Riadidlá sú zakončené úchytovými gripmi a pri všetkých modeloch je možné riadidlami otáčať o 360°.

Vidlica je zásadný komponent ovplyvňujúci celkovú odolnosť freestyle kolobežky. Vidlica cez hlavové zloženie prepája riadidlá, dosku a predné koliesko. Na výber sú vidlice oceľové, ktoré sú lacnejšie a ťažšie, alebo obľúbenejšie vidlice hliníkové, ktoré sú drahšie a ľahšie.

Hlavové zloženie alebo headset je ložisko umiestnené v hrdle dosky. To umožňuje vidlicu sa hladko a bez problému otáčať v hlavovej trubke a kolobežke zatáčať a robiť triky. Pokiaľ je hlavové zloženie menej kvalitné, hrozí rýchle opotrebenie, ktoré ovplyvňuje hladkosť pretáčania riadidiel, ktoré je potrebné pri vykonávaní pokročilejších trikov.

Všeobecne platí, že väčšie kolieska sú rýchlejšie a lepšie prekonávajú prekážky. Štandardný rozmer koliesok pri freestyle kolobežkách je 110 mm. Pri kolobežkách pre začiatočníkov sú kolieska ešte menšie s rozmerom 100 mm. Kolieska o veľkosti 120 až 125 mm sú vyhľadávané u pokročilých jazdcov. Do skateparku sú vhodnejšie plné kolieska, pretože sú odolnejšie pri skákaní na rampách. Kolieska s lúčovým stredom sú zase vhodnejšie na street jazdu kvôli svojej ľahkosti. Pre pokročilejšie triky môžu byť kolieska doplnené aj o pegy, čo sú stúpačky upevnené v strede kolieska. Začiatočníkom však pegy skôr neodporúčame.

Ložiská sa označujú podľa presnosti na ABEC 1 až ABEC 9. Čím je číslo väčšie, tým sú ložiská presnejšie a zároveň rýchlejšie.

Všetky freestyle kolobežky majú iba zadnú brzdu. Tá môže byť buď pružinová alebo obľúbenejšia nášľapná brzda typu flex, ktorá je napevno prichytená k doske a pri zošliapnutí sa flexibilne prehne. Všetky kolobežky NILS Extreme sú osadené bezpečnou nášľapnou brzdou Flexi Fender.

Nosnosť pri freestyle kolobežkách sa štandardne uvádza v rozmedzí 80 až 100 kg. Kolobežky sú však konštruované tak, aby zniesli oveľa väčšie zaťaženie, pretože sa musí zohľadniť aj to, že váha jazdca pôsobiaca na kolobežku sa pri skokoch 2x až 3x znásobuje.

 

 

U nás si vyberieš zaručene kvalitnú kolobežku za super cenu. Pozri na unboxing video jednej z našich kolobežiek.

Na záver by sme ti chceli pripomenúť, nech nikdy nepodceňuješ bezpečnosť. Ku kolobežkám rozhodne odporúčame zaobstarať si tiež helmu a chrániče. V našej ponuke nájdeš obrovské množstvo modelov v originálnych farbách, v ktorých sa budeš cítiť nielen bezpečne, ale aj pohodlne a štýlovo.

Akce
Helma NILS Extreme MTV02 modrá
Helma NILS Extreme MTV02 modrá
Kód: n16-70-073
Záruka 2 roky
od
18.64 EUR
Skladom
heartObľúbenýcomparePorovnať
Helma NILS Extreme MTW02 pre bezpečnú jazdu na kolobežke, korčuliach, alebo skateboarde je vyrábaný technológiou Out-mold. MTW02 je dostupná v dvoch veľkostiach pre obvod hlavy od 48 do 56 centimetra.
Novinka
Prilba NILS Extreme MTW001 čierna
Prilba NILS Extreme MTW001 čierna
Kód: n16-70-306
Záruka 2 roky
17.81 EUR
Na dotaz
heartObľúbenýcomparePorovnať
Prilba NILS Extreme MTW001 na bezpečnú jazdu na kolobežke, korčuliach alebo skateboarde je vyrobená technológiou Out-mold. Model MTW001 je k dispozícii v štyroch veľkostiach pre obvod hlavy od 48 do 61 cm.
Helma NILS Extreme MTV03 biela
Helma NILS Extreme MTV03 biela
Kód: n16-70-060
Záruka 2 roky
od
21.47 EUR
Skladom
heartObľúbenýcomparePorovnať
Helma NILS Extreme MTW03 pre bezpečnú jazdu na kolobežke, korčuliach, alebo skateboarde je vyrábaný technológiou Out-mold. MTW03 je dostupná pre obvod hlavy od 55 do 61 centimetra.
Novinka
Sada chráničov NILS Extreme H727 mätové
Sada chráničov NILS Extreme H727 mätové
Kód: n16-60-169
Záruka 2 roky
od
14.16 EUR
Skladom
heartObľúbenýcomparePorovnať
NILS Extreme H727 je sada chráničov zápästia, lakťov a kolien.
Novinka
Súprava chráničov NILS Extreme H734 biela
Súprava chráničov NILS Extreme H734 biela
Kód: n16-60-181
Záruka 2 roky
od
14.16 EUR
Skladom
heartObľúbenýcomparePorovnať
NILS Extreme H734 je sada chráničov zápästia, lakťov a kolien.
Akce
-3%Zľava
H706 ČIERNA SÚPRAVA CHRÁNIČOV NILS EXTREME
H706 ČIERNA SÚPRAVA CHRÁNIČOV NILS EXTREME
Kód: n16-60-062
Záruka 2 roky
od
18.04 EUR
18.64 EUR
Na dotaz
heartObľúbenýcomparePorovnať
Sada chráničov H706 je vyrobená z najkvalitnejších a najbezpečnejších materiálov, vhodných na ochranu zdravia. Táto sada chráničov na zápästie, lakte a kolená má priedušnú membránu 3D MESH a elastický pásik so zapínaním na suchý zips.

Freestyle kolobežka je skvelý parťák pre tvoje voľnočasové aktivity, s ktorým si užiješ skutočnú zábavu! Už máš svojho favorita? Pokiaľ si stále nevieš rady s výberom, neváhaj a kontaktuj nás. Určite spoločne nájdeme model podľa tvojich predstáv.

Team 2sport.cz

phone
Zavolajte nám
chat
Alebo nám napíšte na
Prihlásenie
zabudnuté heslo
Nemáte ešte účet?Zaregistrujte sa.