Po - Pá 7:30 - 16:00
sk-SK
Slovak
cart
Košík
menu

Cvičenie s činkami a inými závažiami

Ak si chcete kúpiť len jeden kus fitnes zariadenia, investujte svoje peniaze do páru voľných činiek. Sú to lacné, kompaktné a účinné fitnes nástroje, ktoré možno používať samostatne alebo v kombinácii s inými fitnes pomôckami na budovanie svalov a tvarovanie postavy.

Silový tréning je ideálny pre každého muža a ženu v každom veku. Ľahšie činky sú vhodné pre ženy, ktoré chcú formovať postavu, zatiaľ čo ťažšie činky sú najlepšie pre mužov, ktorí chcú budovať svalovú hmotu a zvyšovať silu.

Silový tréning je ideálny pre pokročilých a stredne pokročilých používateľov, ako aj pre úplných začiatočníkov. Je tiež skvelý pre starších ľudí, aby sa zabránilo svalovej atrofii a úbytku svalovej hmoty.

Sada činiek je doplnkom každej domácej posilňovne. Poskytuje efektívne cvičenie, ktoré šetrí čas a je ideálne pre tých, ktorí majú málo času.

Silový tréning je typ silového tréningu, pri ktorom sa používajú činky, a nie odporové pásy a iné nástroje. Je to skvelé na rozvoj sily, budovanie kostrového svalstva a tvarovanie postavy.

Tiež:

► zvyšuje svalovú hmotu, podporuje metabolizmus a urýchľuje chudnutie

► zlepšuje rovnováhu, flexibilitu, vytrvalosť a pomáha predchádzať zraneniam

► zabraňuje úbytku svalovej hmoty spôsobenému starnutím

► zabraňuje poklesu hustoty kostí, ktorý prichádza so starnutím alebo diétou

► zlepšuje zdravie, výdrž a pomáha pri nespavosti

► pomáha v boji proti chronickým ochoreniam, ako je osteoporóza a artritída

► zvyšuje sebadôveru a výkonnosť pri všetkých fyzických aktivitách

Možnosti cvičenia a cieľové oblasti: silový tréning pre celé telo

Posilňovanie s činkami je jedným z najlepších cvičení, ktoré môžete robiť. Voľné činky sa používajú na posilňovanie hornej časti tela a môžu byť skvelým doplnkom aj na posilňovanie dolnej časti tela.

Voľné činky umožňujú široký rozsah pohybu a vyžadujú väčšiu námahu na stabilizáciu svalov, vďaka čomu je silový tréning veľmi účinný. Poskytujú množstvo možností pre rôzne svaly v tele vrátane:


► Zdvihy na tréning bicepsov

► tréning na posilnenie tricepsu a deltových svalov

► bench press je ideálny na posilnenie hrudníka - formuje prsné svaly, predný deltový sval a triceps

► Strečing posilňuje hornú časť chrbta a ramená

► výpady: skvelé cviky na nohy a hýžde

► sedacie svaly posilňujú brucho - priečne brušné svaly a šikmé brušné svaly

► Činky môžete používať na samostatný silový tréning alebo ich môžete zaradiť do aeróbneho tréningu, aby ste ho zintenzívnili.

 

Typy činiek a rôzne funkcie

Voľné činky sú základným nástrojom pre silový tréning. Existujú rôzne typy činiek, ktoré si môžete vybrať podľa svojich fitness cieľov:

Činky barbell: Skladá sa z osi a sady voľných závaží (kovových alebo plastových, ktoré sú ľahšie a vhodné pre začiatočníkov), ktoré môžete nasadiť na tyč a zvýšiť tak hmotnosť činky. Poskytujú stabilný a rozmanitý silový tréning podľa vašich možností. Na trhu sú k dispozícii aj činky s pevnými kotúčmi.

Činky sa používajú na obojručné cvičenia, ako sú tlaky na lavičke, mŕtve ťahy, drepy, tlaky na hrudník a tlaky na ramená.

Činky dumbbell: Sú krátke, kompaktné a dostupné v rôznych hmotnostiach. Poznáme modely diskov s pevnou alebo nastaviteľnou hmotnosťou.

Činky sa používajú na posilňovanie s jednou rukou. Zvyčajne sa cvičí s jednou činkou v každej ruke.

Kettlebell činky sa v poslednom čase stali veľmi populárnymi. Jednoduchý okrúhly dizajn s vysokou nosnosťou a rukoväťou.

Dajú sa použiť na širokú škálu cvikov, ktoré sú zamerané na rôzne svalové skupiny a poskytujú účinnú kombináciu silového a kardio tréningu, ako sú drepy, výpady, zdvihy predlaktia a ďalšie.

Činky na členky a zápästia sú skvelým doplnkom aeróbneho tréningu. Poskytujú dodatočný odpor, vďaka ktorému spálite viac kalórií a vyformujete si svaly.

Ženám, ktoré chcú skôr vyrysovať svaly než budovať svalovú hmotu, odporúčame zakúpiť si činky s hmotnosťou od 1 do 5 kg.

Mužom, ktorí chcú budovať svoju silu a veľkosť svalov, odporúčame zakúpiť činky s kotúčmi rôznych hmotností.

Pre tých, ktorí si chcú oživiť aeróbny tréning, odporúčame pár činiek s hmotnosťou od 0,5 do 2,5 kg alebo závažia na členky a zápästia.

Skvelé na začiatok: Kúpte si činky s činkami, ktoré nevyžadujú montáž a sú tiež veľmi kompaktné.

Jednoduchý úchop pre začiatočníkov: vyberte si činky potiahnuté gumou, neoprénom alebo plastom. Ľahko sa držia a nepoškodia podlahu, ak ich neupustíte.

Pevné činky vám vydržia roky: kúpte si kovové činky, ale budete ich musieť pravidelne udržiavať.

Progresívny silový tréning: vyberte si činky s kotúčmi, ktoré vám umožnia pridávať váhu podľa toho, ako sa zlepšuje vaša sila. Pre takzvaný bench press zvážte kúpu cvičebnej lavice. Ako budete napredovať, môžete svoju zbierku rozšíriť o rôzne typy činiek pre rôzne cviky a vaše fitness ciele.

Naša rada: Ak hľadáte vybavenie na rôznorodý silový tréning, mali by ste zvážiť investíciu do lavičky a multifunkčného posilňovacieho zariadenia.

 

Tipy na údržbu

Rôzne typy činiek si vyžadujú rôznu údržbu. Činky so syntetickým povrchom si nevyžadujú veľkú starostlivosť - stačí po každom použití utrieť pot a každý týždeň odstrániť prach. Na druhej strane kovové činky vyžadujú pravidelnú údržbu, aby sa zabránilo korózii.

phone
Zavolajte nám
chat
Alebo nám napíšte na
Prihlásenie
zabudnuté heslo
Nemáte ešte účet?Zaregistrujte sa.