Longboardy a všetko okolo nich

 

Aký je najlepší trik na prkne? Samotná jazda! Ale jazda na klasickom skateboarde s malými kolieskami vás pravdepodobne omrzí po niekoľkých stovkách metrov, ale longboarding je niečo iné. 

Na spríjemnenie surfovania na súši existuje nespočetné množstvo typov a tvarov dosiek s veľkými a mäkšími kolieskami, na ktorých môžete jazdiť kdekoľvek chcete. Chcete si oddýchnuť a relaxovať? Kúpte si klasický longboard a vyrazte na jazdu do parku alebo k vode! Zastávky na pive s kamarátmi na konci jazdy sú vítanou zmenou tempa, len si dávajte pozor na ceste späť!

Hľadáte najrýchlejšiu cestu po meste? Vezmite si rybu alebo cruiser na veľkých kolesách a vyrazte do ulíc - ušetríte za lístky na verejnú dopravu, prídete minimálne rovnako rýchlo a zažijete kopec zábavy a malú dávku každodenného adrenalínu.

Ako si však vybrať ten správny Long? Z tohto nekonečného množstva typov si dnes povieme len o troch hlavných typoch, a to Cruising, Downhill a Freeride. A ako to už býva pri všetkých typoch, najdôležitejším faktorom pri výbere je samozrejme samotná doska.

 

1. Cruising

Prvou kategóriou, o ktorej budeme hovoriť, je cruising. Cruisery sú vhodné na jazdu po meste, sú pohodlné a ľahko sa na nich učí. Najbežnejšie typy cestovných dosiek sú:

Pintail - doska, ktorá má väčšinou tvar "kvapky", môžeme ju považovať za nenáročné priblíženie z bodu A do bodu B, určené predovšetkým do mesta. Má široké trucky, široké kolesá a mäkšie bushingy. Pintaily sú najobľúbenejším typom longboardov na svete.
Double kick - je kratšia verzia cruisera. Tvar tejto dosky je kick shaped, má skate trucky a užšie kolieska. Tieto dosky sú ľahké, opäť vhodné do mesta a vhodné aj na triky.
Bantam - väčšinou plastové, menšie dosky, ktoré majú aj skate trucky, ale širšie kolieska na prekonávanie nerovných povrchov, ako je štrk, trhliny atď.

 


2. Freeride

Celkovo lepšie nastavenie, určené hlavne na triky a zábavu. Tieto dosky majú lepšiu konkávu, kolieska a trucky.

Top mount - označenie, že trucky sú namontované pod doskou.
Drop-Thru - tu sú trucky zapojené do dosky, aby bola doska celkovo bližšie k zemi, čo umožňuje lepšie brzdenie na tomto longboarde.
Double kick - väčší a širší skateboard s dvoma nohami.

Konkáva - Tvar povrchu dosky, na ktorej sa má stáť. Existuje mnoho rôznych variantov.
Camber / Rocker - tvar, ktorý má doska spredu dozadu alebo naopak. Pri rockeri sú konce dosky zdvihnuté a pri camberi je stred dosky vyššie.
Konkávny tvar U / konkávny tvar W - Konkávny tvar U má bočné okraje dosky vyššie ako stred dosky. Konkávna W - po celej dĺžke stredu dosky sa tiahne vlna, ktorá vytvára tvar podobný písmenu W. Táto konkávna zvyšuje ovládateľnosť pri vyšších rýchlostiach, a preto je vhodná najmä na freeride a zjazd.
Micro drop / Drop - Drop - miesto státia je podstatne nižšie ako miesto, kde sú pripevnené nákladné vozidlá. Micro drop - jednoducho menšia kvapka.

Kolesá
Existujú dva hlavné typy - zaoblené a tvrdšie kolesá na freeride, sliding a drifting a priľnavé kolesá na zjazd, jazdu v meste a rýchlejší carving.

Trucky
Longboardové trucky majú lepšiu geometriu, lepšie sa točia a sú stabilnejšie ako "klasické" skateboardové trucky. S trucky a správne nastavenými puzdrami môže jazdec dosiahnuť vyššiu rýchlosť a lepšiu stabilitu jazdy.


3. Downhill

Rýchlostná disciplína longboarding alebo downhill. Jazdec sa pohybuje rýchlosťou nad 60 km/h a prakticky neexistuje horná hranica.
Zjazdové dosky sú tvrdé, aby poskytovali stabilitu, majú väčšiu pružnosť pre lepšie zatáčanie a zvyčajne sú dlhé približne 95 cm. Downhill trucky sú širšie kvôli stabilite, puzdrá majú valcový tvar. Downhill kolesá sú zvyčajne väčšie, širšie a mäkšie.
Zjazd je jedinou oficiálnou pretekárskou disciplínou na longboarde.

*****

Longboardy a kopcie išli vždy ruka v ruke, takže ak potrebujete väčšiu dávku adrenalínu, skočte do koženej kombinézy, nasaďte si rukavice so slidermi a zjazdite si napríklad Kozákovský krpál alebo slalom na Strahove. Longboarding skrátka ponúka nekonečné množstvo spôsobov, ako si užiť čo najviac zábavy.