Po - Pá 7:30 - 16:00
sk-SK
Slovak
cart
Košík
menu

Longboardy a všetko okolo nich

 

Aký je najlepší trik na prkne? Samotná jazda! Ale jazda na klasickom skateboarde s malými kolieskami vás pravdepodobne omrzí po niekoľkých stovkách metrov, ale longboarding je niečo iné. 

Na spríjemnenie surfovania na súši existuje nespočetné množstvo typov a tvarov dosiek s veľkými a mäkšími kolieskami, na ktorých môžete jazdiť kdekoľvek chcete. Chcete si oddýchnuť a relaxovať? Kúpte si klasický longboard a vyrazte na jazdu do parku alebo k vode! Zastávky na pive s kamarátmi na konci jazdy sú vítanou zmenou tempa, len si dávajte pozor na ceste späť!

Hľadáte najrýchlejšiu cestu po meste? Vezmite si rybu alebo cruiser na veľkých kolesách a vyrazte do ulíc - ušetríte za lístky na verejnú dopravu, prídete minimálne rovnako rýchlo a zažijete kopec zábavy a malú dávku každodenného adrenalínu.

Ako si však vybrať ten správny Long? Z tohto nekonečného množstva typov si dnes povieme len o troch hlavných typoch, a to Cruising, Downhill a Freeride. A ako to už býva pri všetkých typoch, najdôležitejším faktorom pri výbere je samozrejme samotná doska.

 

1. Cruising

Prvou kategóriou, o ktorej budeme hovoriť, je cruising. Cruisery sú vhodné na jazdu po meste, sú pohodlné a ľahko sa na nich učí. Najbežnejšie typy cestovných dosiek sú:

Pintail - doska, ktorá má väčšinou tvar "kvapky", môžeme ju považovať za nenáročné priblíženie z bodu A do bodu B, určené predovšetkým do mesta. Má široké trucky, široké kolesá a mäkšie bushingy. Pintaily sú najobľúbenejším typom longboardov na svete.
Double kick - je kratšia verzia cruisera. Tvar tejto dosky je kick shaped, má skate trucky a užšie kolieska. Tieto dosky sú ľahké, opäť vhodné do mesta a vhodné aj na triky.
Bantam - väčšinou plastové, menšie dosky, ktoré majú aj skate trucky, ale širšie kolieska na prekonávanie nerovných povrchov, ako je štrk, trhliny atď.

 


2. Freeride

Celkovo lepšie nastavenie, určené hlavne na triky a zábavu. Tieto dosky majú lepšiu konkávu, kolieska a trucky.

Top mount - označenie, že trucky sú namontované pod doskou.
Drop-Thru - tu sú trucky zapojené do dosky, aby bola doska celkovo bližšie k zemi, čo umožňuje lepšie brzdenie na tomto longboarde.
Double kick - väčší a širší skateboard s dvoma nohami.

Konkáva - Tvar povrchu dosky, na ktorej sa má stáť. Existuje mnoho rôznych variantov.
Camber / Rocker - tvar, ktorý má doska spredu dozadu alebo naopak. Pri rockeri sú konce dosky zdvihnuté a pri camberi je stred dosky vyššie.
Konkávny tvar U / konkávny tvar W - Konkávny tvar U má bočné okraje dosky vyššie ako stred dosky. Konkávna W - po celej dĺžke stredu dosky sa tiahne vlna, ktorá vytvára tvar podobný písmenu W. Táto konkávna zvyšuje ovládateľnosť pri vyšších rýchlostiach, a preto je vhodná najmä na freeride a zjazd.
Micro drop / Drop - Drop - miesto státia je podstatne nižšie ako miesto, kde sú pripevnené nákladné vozidlá. Micro drop - jednoducho menšia kvapka.

Kolesá
Existujú dva hlavné typy - zaoblené a tvrdšie kolesá na freeride, sliding a drifting a priľnavé kolesá na zjazd, jazdu v meste a rýchlejší carving.

Trucky
Longboardové trucky majú lepšiu geometriu, lepšie sa točia a sú stabilnejšie ako "klasické" skateboardové trucky. S trucky a správne nastavenými puzdrami môže jazdec dosiahnuť vyššiu rýchlosť a lepšiu stabilitu jazdy.


3. Downhill

Rýchlostná disciplína longboarding alebo downhill. Jazdec sa pohybuje rýchlosťou nad 60 km/h a prakticky neexistuje horná hranica.
Zjazdové dosky sú tvrdé, aby poskytovali stabilitu, majú väčšiu pružnosť pre lepšie zatáčanie a zvyčajne sú dlhé približne 95 cm. Downhill trucky sú širšie kvôli stabilite, puzdrá majú valcový tvar. Downhill kolesá sú zvyčajne väčšie, širšie a mäkšie.
Zjazd je jedinou oficiálnou pretekárskou disciplínou na longboarde.

*****

Longboardy a kopcie išli vždy ruka v ruke, takže ak potrebujete väčšiu dávku adrenalínu, skočte do koženej kombinézy, nasaďte si rukavice so slidermi a zjazdite si napríklad Kozákovský krpál alebo slalom na Strahove. Longboarding skrátka ponúka nekonečné množstvo spôsobov, ako si užiť čo najviac zábavy.

phone
Zavolajte nám
chat
Alebo nám napíšte na
Prihlásenie
zabudnuté heslo
Nemáte ešte účet?Zaregistrujte sa.