Po - Pá 7:30 - 16:00
sk-SK
Slovak
cart
Košík
menu

Neviete, ak vybrat spací vak?

Jedným z prvých kritérií pri výbere nového spacieho vaku je - aká bude jeho výplň? Ak to povieme čo najjednoduchšie a najstručnejšie, výhody páperového spacieho vaku sa uplatnia najmä v zime, a to najmä v suchých mrazoch, zatiaľ čo syntetické vlákna ocenia tí, ktorí sa o spací vak riadne nestarajú a budú ho používať skôr vo vlhkejšom prostredí.

Syntetické vlákna sú totiž menej náročné na údržbu a nevadí im toľko vlhkosť. Spacie vaky s menej kvalitnými vláknami sú lacnejšie a postačujú na bežné používanie a letné podmienky. Syntetické látky sa hodia aj alergikom.

Nils camp ponúka spacie vaky zo syntetických, nepremokavých a priedušných vlákien s kvalitným šitím, ktoré zabraňuje pohybu náplne.

Pri výbere vhodného spacieho vaku je dôležité myslieť na účel a podmienky, na ktoré bude spací vak potrebný. Spacie vaky možno rozdeliť podľa ročného obdobia na:

Letný spací vak = Tieto spacie vaky sú určené na teplé letné obdobie (jún až august). Sú veľmi ľahké (do približne 1000 g), takže sú vhodné na turistiku alebo letné kempovanie pri vode.

Zimný spací vak = Zimné spacie vaky sú určené na chladné zimné noci, možno ich používať od jesene do jari.

"Trojsezónny" spací vak = Tieto spacie vaky sú určené na prenocovanie od jari do jesene. Jedinou nevýhodou je vyššia hmotnosť v porovnaní s letným spacím vakom, a to od 1 200 g.

Tepelné označenie spacieho vaku:

Spací vak si môžete vybrať aj podľa jeho tepelného určenia. Teplotný index na spacom vaku poskytuje informácie o jeho izolačných vlastnostiach. Samozrejme, musíme brať do úvahy, že čím menej miesta je vo vnútri spacieho vaku, tým je teplejší. Európska norma EN 13537, ktorá platí v krajinách Európskej únie od roku 2002, zaviedla nové normy pre teplotné označovanie spacích vakov. Norma rozlišuje štyri teploty (horná extrémna teplota, komfortná teplota, hraničná teplota a extrémna teplota).

MAX - horná hranica komfortnej teploty, teplota, pri ktorej sa ešte nepotíte, v podstate zbytočný údaj.

COM - teplota dolnej hranice tepelného komfortu, pri ktorej ste v polohe s natiahnutými nohami v tepelnej rovnováhe a ešte necítite chlad. Tcomf je najdôležitejšia z uvedených teplôt.

LIM - hraničná teplota, pri ktorej je používateľ v polohe pokrčených nôh v tepelnej rovnováhe a ešte nevníma chlad.

EXT - teplota, pri ktorej bude spacák studený, ale stále bude chrániť pred zamrznutím.

Pre ženy platí teplota označená ako komfortná, pre mužov platí teplotný limit.

phone
Zavolajte nám
chat
Alebo nám napíšte na
Prihlásenie
zabudnuté heslo
Nemáte ešte účet?Zaregistrujte sa.