Chcem freestylovú kolobežku

Kupujete si freestylovú kolobežku, ale neviete, akú si vybrať? Radi vám odpovieme na niekoľko základných informácií, ktoré by ste mali vedieť.

Freestylové kolobežky majú hmotnosť približne 3,5 kg, preto sa neodporúčajú jazdcom mladším ako 8 rokov. Na začiatku si môžete vybrať skúter podľa veku/ceny.

Nikdy si však nevybierajte väčší koloběžku v domnienke, že do nej "dorastiete". Kolobežka, ktorá je väčšia, sa ťažšie ovláda, a to sťažuje jazdu, čo môže viesť k nehodám. Je dôležité vyskúšať si ju pred jazdou. Aký je to pocit stáť na ňou a prejsť niekoľko metrov? Ak je pohodlná a ľahko sa používa, pravdepodobne ste našli správnu veľkosť. Môžete jazdiť po parku alebo po meste, preto je dôležité vedieť, ktorý štýl jazdy je pre vás najlepší.

Zatiaľ čo začiatočníci vo veku približne 8 rokov si môžu vystačiť s kolobežkami v cene od 1500 na prvých pár mesiacov jazdy, začiatočník vo veku 11 rokov a viac by mal zvážiť robustnejší kolobežku v cene od 2500 nahor. Všetky už zmontované kolobežky, ktoré sa predávajú ako súprava, majú nosnosť približne 80-100 kg. Táto hmotnostná kapacita zohľadňuje skutočnosť, že hmotnosť jazdca pôsobiaceho na skúter sa pri skoku násobí 2 - 3-krát.

Kolobežky Nils Freestyle ponúkajú dizajn s nadupanými funkciami, ako sú:

Viackomorová platforma, jednokomorová platforma, tvarované riadidlá a priskrutkované riadidlá.

Medzi najpredávanejšie kolobežky na trhu patria modely s viackomorovou platformou. Ide o modely, ktorých konštrukcia plošiny pozostáva z dvoch vrstiev spojených jednotlivými priečkami, čím vznikajú jednotlivé komory. Vďaka tejto konštrukcii je kolobežka ťažšia, ale zároveň veľmi pevná a tuhá, čo umožňuje vysoké statické (hmotnosť jazdca) a dynamické (triky a skoky) zaťaženie. Pri vysokých skokoch a šmykoch je tuhosť plošiny najdôležitejším parametrom pri výbere kolobežky. Pri náraze pôsobí plošina mnohonásobne väčšou silou, ktorú dokáže viackomorová konštrukcia rozložiť, a tým predĺžiť životnosť kolobežky. Viackomorová konštrukcia sa používa aj pri sklzoch a šmyku, keď sa spodný okraj behúňa pri pohybe behúňa po zemi opotrebuje.

Ak ste úplný začiatočník s freestylovými kolobežkami, tu je obrázok, ktorý vám poskytne predstavu o tom, o čom hovoríme a čo tu opisujeme.

Doska kolobežky je jednou z najdôležitejších súčastí, ktoré by ste si mali vybrať. Dosky sa vyrábajú z mnohých rôznych materiálov a s rôznymi špecifikáciami, preto je určite dôležité vybrať si na začiatok tú správnu. Pre začiatočníkov odporúčame skateparkovú dosku, pretože je ľahšia, kratšia a užšia, a preto sa ľahšie ovláda.

Riadidlá určujú, ako sa pri jazde cítite. Ich rozmery závisia od štýlu jazdy, ktorú chcete vykonávať. Štandardný priemer oceľových riadidiel ponúkaných spoločnosťou Nils Extreme je 31,8 mm. Riadidlá sú zakončené rukoväťami. Tvar riadidiel sa delí na tvar písmena "T" a tvar písmena "Y" (štýl BMX). Materiál riadidiel zohráva veľkú úlohu, pričom oceľové riadidlá sú pevnejšie, ale zase ťažšie a lacnejšie. Hliníkové riadidlá sú ľahšie, ale opäť menej odolné a drahšie.

Vidlica je dôležitou súčasťou, ktorá ovplyvňuje celkovú životnosť Freestyle kolobežky. Vidlice prostredníctvom hlavovej zostavy spájajú riadidlá, dosku a koliesko navzájom, čo jazdcovi umožňuje otáčať sa počas jazdy a trikov v skateparku. 

Zloženie hlavy umožňuje plynulé a bezproblémové otáčanie vidlice v hlavovej rúrke, čo umožňuje kolobežke zatáčať a robiť triky.
Ak je zostava hlavy menej kvalitná, hrozí jej rýchle opotrebovanie a potom prestane správne fungovať.

Nils Extreme vám ponúka prevažne freestylové kolobežky, ktoré sú určené pre začiatočníkov. Tu si môžete vybrať skúter za skvelú cenu so zaručenou kvalitou. Tu je video z rozbaľovania jedného z našich skútrov. Ak sme vám pomohli rozhodnúť sa, už nemusíte čakať - Nils Extreme je partnerom pre vaše voľnočasové aktivity.