NA ČO SLÚŽI POSILŇOVACIE GUMY?
Možno si si už všimol/a, že posilňovacie odporové gumy sú hitom poslednej doby, a ešte aby nie! Sú to jednoduché, ale veľmi účinné fitness pomôcky s ktorými efektívne precvičíš všetky svalové partie bez činiek a strojov. Hodí sa ako pre začiatočníkov, tak pre pokročilých a majú všestranné využitie. Môžeš ich využívať buď odporovo ako externú záťaž pri zvyšovaní náročnosti daného cviku (napr. pri drepoch alebo bench-pressoch) alebo podporne, kedy odľahčí celkovú hmotnosť tela a pomôže ti pri cvičení, na ktoré zatiaľ nie si dostatočne zdatný (napr. pri zhyboch na hrazde).
Využiješ ich nielen na domáce cvičenie, ale aj ako doplnok pri cvičení aerobiku, pilates, jogy, zumby, gymnastiky, pri bojových športoch, počas strečingu alebo pri rehabilitáciách. Vďaka svojim rozmerom si ich jednoducho vezmeš kdekoľvek so sebou, sú ideálne na cesty alebo dovolenku, kde nie je dostatok priestoru alebo času na cvičenie v posilňovni. Pomocou rôznych parametrov, ako je sila ťahu, dĺžka, šírka alebo dokonca forma gumy (slučka alebo páska), si ľahko zostavíš všestranný posilňovací tréning, precvičíš celé telo s adekvátnou záťažou a udržíš sa tak stále vo forme.
A nespornou výhodou je ich nízka obstarávacia cena, gumy ťa vyjdú na pár euro. Chceš sa dozvedieť viac? Potom čítaj ďalej ;)
TYPY POSILŇOVACÍCH GUM
Posilňovacie gumy nájdeš pod rôznymi názvami ako napríklad gumy na pilates, tréningové gumy, cvičebné gumy, rehabilitačné gumy a pod. Podľa spracovania sa rozlišujú na posilňovacie gumy spojené do slučky alebo so samostatnými koncami. Poďme sa na ne teda pozrieť bližšie:
Z AKÝCH MATERIÁLOV SA POSILŇOVACIE GUMY VYRÁBAJÚ?
Najbežnejší materiál na výrobu posilňovacích gúm je latex alebo textil.
ODPOR POSILŃOVACÍCH GUM
Nevieš si rady s výberom najvhodnejšieho typu? Neboj, nie je to také ťažké ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Gumy sa od seba líšia najmä mierou odporu a každej gume je priradený rozsah v kilogramoch. Ten udáva, aký odpor guma kladie pri ľahkom a maximálnom zaťažení. Pre ľahšiu orientáciu sú jednotlivé stupne odlíšené aj farebne, u jednotlivých výrobcov sa však tieto farby môžu nepatrne líšiť a preto treba vždy sledovať najmä hodnoty odporu v kilogramoch. Gumy teda môžeme podľa stupňa odporu rozdeliť do troch základných kategórií.
Gumy s ťažkým odporom (nad cca 45 kg) sú vhodné pre pokročilých a skúsených svalovcov. Väčšinou sú fialové, šedé a čierne.
KTORÝ MODEL JE IDEÁLNY?
Neexistuje dokonalá guma, ktorá by vyhovovala všetkým. Výber najvhodnejšieho typu sa odvíja od tvojej fyzickej kondície, hmotnosti a spôsobu využitia gúm, teda aký druh tréningu chceš vykonávať. Na podporné cvičenie na hrazde totiž využiješ iný typ gumy ako na strečing alebo rehabilitáciu. Čo sa týka tvojej zdatnosti, pokiaľ si začiatočník, budeš pre svoje podporné cvičenie potrebovať gumu s vyšším odporom ako vyšportovaný atlét, ktorému guma iba pomôže prekonať mŕtvy bod pri muscle-upoch. Do úvahy je tiež potrebné vziať svoju hmotnosť, pri vyššej telesnej váhe je vhodnejšia guma s vyšším odporom.
Pamätaj, že čím silnejšia guma, tým väčší odpor. A naopak čím je guma užšia a tenšia, tým menší odpor bude pri cvičení klásť. Tiež by si si mal uvedomiť, že posilňovacia guma nie je činka, jej odpor teda nie je pevný a so zaťažením môžeš pracovať.
Chceš príklad? Ak použiješ červenú gumu s odporom medzi 9 a 16 kg, nasadíš si ju na členky a zdvihneš jednu nohu o uhol 40 °, môžeš očakávať zaťaženie okolo spodnej hranice 9 kg. Pokiaľ ale zdvihneš nohu o ďalších 40° vyššie, určite sa priblížiš k hranici zaťaženia 16 kg. Samozrejme sa jedná o približné predpoklady, pretože človek vysoký 160 cm s kratšími nohami bude mať iné hodnoty zaťaženia ako človek, ktorý meria 180 cm a má oveľa dlhšie nohy. Z vyššie uvedených údajov vyplýva, že je lepšie si kúpiť gumu s ľahším odporom, pretože je ľahšie vykonať cvik správne a zasiahnuť tak horný rozsah gumy, než sa snažiť vykonať cvik „napol” so silnejšou gumou.
Ideálnou voľbou nielen do začiatkov je súprava posilňovacích gúm s rôznymi odpormi, s ktorými môžeš bez problémov vykonávať tréning celého tela a zároveň umožňujú postupný prechod na vyššie záťaže. Budú sa ti teda hodiť ako v začiatkoch, tak aj v pokročilej fáze cvičenia, pre rehabilitáciu aj kondičný tréning.
TIPY NA CVIČENIE
Chceš pár tipov pre svoj tréning s hip bandy? Zacvič si s Denisou sériou cvikov na nohy a zadok:
Pre inšpiráciu na tréning horných aj dolných partií s mini loopmi pozri tu:
S posilňovacími gumami je zrazu všetko o trochu ťažšie. Pridaný odpor sa zdá byť malý, ale dokáže dať poriadne zabrať! Tak čo, už máš tú svoju? Nezabudni nás tiež sledovať na sociálnych sieťach Facebook, Instagram a YouTube.
Team 2sport.cz